Kelios paslaptys apie ortodontus ir breketus

Ortodontijos paslaptys

Vienas iš įdomesnių reiškinių žmoguje man asmeniškai yra jo profesinė liga. Žiū, jei grafinis dizainas tavo duona - pamatęs comic sans greičiausiai lengvai sudrebi. Jei stogus dengi - taip ir matai kiek, kam ir kur stogas pačiuožęs. Gyvenime ar širdyje filologas - atvirai arba pasislėpęs vistiek esi šiek tiek grammar nazi. Apie psichologus išvis pasiliksiu sau įgimtą teisę patylėti, na o aš tai visur tik dantis matau.

Pradėjau ne iš karto, bet palaipsniui vis dažniau prigaudavau save įsistebeilijusį į pašnekovo burną. Ir kažkaip labiausiai joje užkliūdavo kreivi dantys. Nu, nes kariesą ne taip ir lengva pastebėti. Bet juk visai gerai, jei pačiam žmogui gerai - ilgai teisindavausi. Ir tik po daug metų kažkodėl susimąsčiau, o tai pala pala, kame esmė ten su tais breketais? Grožis ir estetika ar kažką ten rimčiau išgliaudyti galima? Pasirodo - galima.

Pradėkime nuo evoliucijos ir žandikaulių. Praėjo nemažai laiko nuo tada, kai buvom tik homo erectus. Spėjama, kad sumažėjus kieto maisto vartojimui - susilpnėjo veido raumenys. Gaudami mažesnį krūvį - vystėsi mažesni žandikauliai. Keistoka, aišku, kad dantys nepasidavė evoliucijai ir nemažėjo. Bet tikriausiai dėl to, kad ne tik dėl evoliucijos čia viskas labiau kreiva burnoje. Dantys gali netaisyklingai išaugti ir dar dėl kelių priežasčių - dėl per anksti netektų pieninių dantų (štai kodėl taip svarbu dantimis rūpintis nuo gimimo), traumos ar piršto čiulpimo kūdikystėje. Bet dažniausiai tai įgimta. Jei kažkam iš šeimos reikėjo breketų - didelė tikimybė, kad reikės ir tau. Ir vieną dieną pagauni save stebint, kaip tie tavo brangiausieji kovoja vienas su kitu, kuris gražesnis, kuris išsišaus į priekį, kuris už kurio užlįs. Dar pažvelgi į protinius dantis su savo atskiru gyvenimu. Ir galų gale atsistojęs prieš veidrodį matai, kad tavo dantys kažkaip sugalvojo visi priekinėje žandikaulio dalyje piketą surengti. O vietos mažai, o visi netelpa. Toks akivaizdus susigrūdimas. Ir tada lieki su dviem galvojimais - koks esu, taip ir atrodau, arba - nu ne, šito tai mano namuose nebus.

Todėl nelaukiant tokių pastebėjimų, pirmasis apsilankymas pas ortodontą turėtų įvykti septintais gyvenimo metais. Aišku, nereiškia, kad septynmečiui jau uždės breketus. Tiesiog ortodontas lengviau identifikuos problemą ir nurodys tinkamiausią laiką, kada jau pradėti gydymą. O jei kyla klausimas, kada jau čia per vėlu su tais breketais, tai atsakymas pakankamai trumpas - niekada. Niekada nevėlu pasigerinti savo gyvenimo kokybę.  

Pirmas pasirinkimas. Koks esu taip ir atrodau. Nepaneigsi. Atrodytų, galėtum gi ir gyventi šitaip. Bet iš tiesų tai nepatarčiau. Pradedant nuo to, kad tiesius dantis žymiai lengviau prižiūrėti. Baigiant tuo, kad sumažėja galimybės atsirasti kariesui, dantenų uždegimui, galvos ir nugaros skausmui, greitesniam dantų nusidėvėjimui.

Antras pasirinkimas. Pasklinda tas specifinis odontologijos klinikos kvapas. Eini pas ortodontą, kimbi į atlapus ir reikalauji nuraminti visus šitus išsišokėlius. Liepi sustatyti juos į eilę ir išsiskaičiuoti apelsinais-mandarinais.

Mintis aiški. O tai kaip veikia breketai? Visą aparatą sudaro keturios pagrindinės dalys - breketas, vamzdelis, plieninė viela ir ligatūra. Patys breketai (maži kvadratukai) plombine medžiaga dažniausiai tvirtinami ant 14 dantų. Tada visi jie sujungiami arkos formos plienine viela, kurios galai įsistato į vamzdelius, o ligatūra vielą pritvirtina prie breketo. Plieninė viela yra labai tampri, todėl, norėdama atsistatyti į savo pradinę padėtį, sukuria tempimo jėgą. Tempimo jėga persiduoda į dantis - taip laikui bėgant dantys susistatinėja į ortodonto numatytas vietas. Kaip visiems sekasi, kažkur kas mėnesį prižiūri ortodontas. Toks gydymas gali tęstis nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Kokie bus breketai - keramikiniai ar metaliniai - gydymo eigai neturi jokios įtakos. Čia jau tik grožio suvokimo reikalai.

Kitas natūralus klausimas - maistas. Lipnūs macharadžos pirštai kaip ir lipnus maistas užsidėjus breketus - vengtinas. Jei užsiiminėjate kontaktiniu sportu - būtinai prieš breketų uždėjimą perspėkite apie tai ortodontą. Taip pat burna tampa reiklesnė priežiūrai siūlais, šepetėliais ir skalavimo skysčiais. Taigi, dantų priežiūra panaši kaip ir be breketų, tik šiek tiek prapuikinta. Didžiausias prapuikinimas tas, kad valytis dantis turi po kiekvieno valgio. Nes šiuo atveju apsileidimas kainuoja gerokai daugiau.

Jei pasimiršo, kokia iš viso to nauda - kartojuosi - visos procedūros esmė gali būti tik kosmetiniai pataisymai, bet dažniausiai galutinis tikslas būna esminiai gyvenimo patobulinimai burnoje. Tiesūs dantys padeda neknarkti. Tampa daug paprasčiau kramtyti maistą kasdieninį. Suvienodina dantų nusidėvėjimą. Ir galų gale į žandą nebe taip dažnai įsikandi. Esmė, kad ištiesinti dantys ilgąjame laikotarpyje gali kainuoti gerokai pigiau, nei vėliau, dėl netaisyklingo sukandimo ar kreivų dantų atsiradę, nemalonumai.

Ir dar vienas trumpas priminimas - pradėjus ortodontinį gydymą - labai didelė tikimybė, kad jį baigti turėsi pas tą patį ortodontą. Dėl sudėtingų gydymo planų ortodontai nepriiminėja kitų ortodontų pacientų.

Vaikystėje buvo toks trumpas pažvengimas, kai sakydavai iškišęs priekinius dantis - o tau čia nepritaško? O kitas visada atsakydavo atstūmęs apatinį žandikaulį į priekį - o tau čia neprilyja? O kai pagalvoji, tai tiesiog pas ortodontą galėjo apsilankyt. Nei priliję, nei pritaškę nebūtų.

Ovidijus Kulbokas