Profesionali burnos higiena ir kiti klausimai

Profesionali burnos higiena ir kiti klausimai

Turiu keletą tokių esminių gyvenimo klausimų. Tualetinis popierius - over ar under? Praustis iš ryto, ar vakare? Pirma valyti dulkes, ar siurbti? Išsivalyti dantis dantų šepetėliu ir paskui valytis su tarpdančiu siūlu, ar atvirkščiai? Ryte valytis dantis tik atsikėlus, ar po pusryčių? Kadangi esu šiek tiek prie dantų, tai apie paskutinius klausimus ir prasiplėsiu.

Trumpai - jei valaisi dantis, tai jau žiauriai gerai ir nesvarbu, prieš ar po. Jau elgiesi geriau, nei tavo hipsteris kaimynas. Jei valaisi ryte ir vakare - o švenčiausiasis, tu - mano superherojus.

Žinojai, kad jei neišsivalysi dantų tik atsikėlęs - tai paskui pusryčiaujant visas bakterijas apsigyvenusias po nakties suvalgysi? Aš irgi nežinojau. Todėl geriau valyti dantis tik atsikėlus.

Kiti sako, bet tai pala pala, kam man valytis dantis ir po akimirksnio vėl viską sutepti vanilla soy latte?

O tai kaip ten su tuo siūlu? Jei pirmiau, neišsivalius tarpdančių, panaudoji dantų šepetėlį - tai čia kaip purvinas grindis šlapia šluota terlioti? Reikia gi pirmiau tarpdančių siūlu, o paskui jau galima ir išsivalyti su dantų šepetėliu. Tik dar nežinau - sausu ar šlapiu.

O gal reikia išsivalyti siūlu, tada išsiskalauti burnos skysčiu (nes, nu akivaizdu) ir tada jau valytis dantų šepetėliu. Hm, irgi variantas.

Ok. Pabandysiu padėlioti kaip čia su tais tyrimais gaunasi. Išmanantys žmonės vistiek turės teisingesnę nuomonę.

So. Pirmiausia, nėra jokių įrodymų, kad rytinės burnos bakterijos kažkaip pakenks, jei jas suvalgysi per pusryčius. Relax. Vienintelis dalykas iš blogesnių, t.y. valytis dantis iš karto po pusryčių, ypač jei pusryčiams vartoji apelsinų sultis ar rytą leidi lovoje su proseco ir braškėm. Šalto spaudimo karamelinė macchiato nėra rūgštinė terpė - jeigu ką. Rūgštis sąveikauja su dantų emaliu,todėl valantis dantis iš karto pavalgius galimi mikroskopiniai emalio pažeidimai. Taigi idealiausia išsivalyti dantis prieš pusryčius arba po pusryčių praėjus kokiam pusvalandžiui. Belaukdamas gali kokiu burnos skysčiu paskalauti - jei jau taip norisi. Bet bendroj sumoj tai klausimas nevertas gaišaties. Nebuvo dar tokių pacientų atėję, kuriems būtų galima pasakyti - o brol, kaip tavo emalis sutrūkinėjęs - jei tik būtum valęs dantis pusvalandis po pusryčių - kaip viskas būtų kitaip. Svarbu išsivalyti ir visai nesvarbu kada - prieš, ar po pusryčių. Taip pat nėra jokių mokslinių tyrimų apie tai, kada geriau valytis tarpdančius. Prieš šepetėlį, ar po jo. Galimas variantas ir šepetėlis - siūlas - šepetėlis. Taigi, čia irgi iš tos srities - ačiū dievui, kad valaisi tarpdančius su siūlu - svarbiausia tik valyk - nesvarbu kada. Du kartai per dieną šepetėliu - tarpdančių siūlas kažkur įterptas - puikus dantų gyvenimas. Reti susitikimai su odontologu. Klausimų beveik nekyla tik dėl burnos skalavimo skysčio. Tai mažiausiai būtinas atributas ir naudojamas dažniausiai tik tam, kad suteiktų burnai paskutinį patepimą ir gaivų kvapą. Nebent, žinoma, gydytojas odontologas rekomenduoja kitaip. Nes skalavimų skysčių yra galybė. Vieni neskanūs, kiti šiaip nedžiugina, o dar kiti naudojami tik pagal gydytojo rekomendaciją tam tikrą laiką, nes yra gydomieji. Patinka - skalauji, nepatinka - neskalauji. Na gerai, vienas aspektas, jei burnos skystis skirtas emalio stiprinimui, tai jis turėtų būti naudojamas paskutinis, kad gydomosios medžiagos kuo ilgiau išliktų ant dantų. Dar apie šepetėlius trumpai - svarbiausia, kad būtų naudojamas ne ilgiau pusės metų (dar geriau tris mėnesius). Minkštas ir mažas - idealus variantas. Kodėl mažas? Lengviau pasiekti krūminius dantis. Simple as that. Kodėl minkštas? Mažiau žalojamos dantenos ir pažeidinėjamas dantų emalis.

Nu, bet pagrindas toks, jei ir tau kyla klausimai, kokia eilės tvarka viskas turėtų vykti - jau yra gerai. Blogiausi tie, kuriems jokie klausimai apie dantų higieną nekyla - tuos reikia gelbėti ir šviesti. Share if u care.

Ovidijus Kulbokas